Možností, kde práci hledat není nekonečně mnoho, ale sejně tak není nutné spoléhat pouze na jeden způsob jejího hledání. Pro zpřehlednění možností slouží tento seznam. Doufáme, že uvedený výčet různých možností, kde hledat práci, pomůže všem, kteří jsou aktuálně bez práce anebo si hledají práci lepší.

Přechodné pracovní úvazky

Většina uchazečů o práci hledá práci se smlouvou na dobu neurčitou. Přesto i v takovém případě není nutné se v inzerátech vyhýbat nabídkám práce na dobu určitou. Naopak, za určitých okolností mohou být právě ony nezbytným mezičlánkem pro nalezení práce, kterou hledáte.

I pokud hledáte zaměstnání na dobu neurčitou, není nutné vždy odmítat kratší úvazky nebo dokonce brigády. I tyto pracovní příležitosti mají totiž potenciál přerůst do stálého pracovního poměru na dobu neurčitou. To se v praxi nezřídka děje, ovšem pokud danou příležitost odmítneme už na začátku, nemůže se pak ani tato změna (na poměr na dobu neurčitou) nám stát. Což je škoda. Člověk tak může marně měsíce hledat práci a přitom v té samé době by už mohl mít místo na dobu neurčitou, kdyby příslušnou nabídku kdysi neodmítl.

Tyto nabídky mají plánovaně dočasný nebo jen doplňkový charakter, ale řada stálých pracovních míst na dobu neurčitou vznikla právě z brigád nebo pracovních poměrů (původně) na dobu určitou. V takové chvíli tuto práci často získá právě ten, kdo ji vykonával v této omezenější formě.

Proto pokud hledáte práci na dobu neurčitou a nedaří se Vám jí najít, tak i brigáda nebo smlouva na dobu určitou může být způsobem, jak se k ní dostat. Nelze na to pochopitelně spoléhat a ve spoustě případů to tak vůbec nedopadne. Řeč je zde o těch opačných případech, pro které není nutné tuto formu práce vždy zavrhovat.

Jsou však i další důvody, proč tyto formy práce nezavrhovat a mohou Vám dopomoci k práci na dobu neurčitou... V případě, kdy takovou práci (na dobu neurčitou) nemůžete najít, je lepší vzít brigádu nebo práci na dobu určitou, protože Vám může zvýšit šance k nalezení práce na dobu neurčitou v budoucnu. Jedním z důvodů jsou pracovní návyky, které si díky takovému úvazku uchováte. Placená práce zcela nezmizí z Vašeho života, což má důležité dopady na psychiku člověka, jeho spokojenost a zejména připravenost vzít jinou pracovní příležitost, která se může objevit. Tuto stránku a dopad do Vašich návyků nepodceňujte.

Dalším z těchto důvodů je i pak Vaše vlastní vizitka navenek, kterou je na trhu práce Váš životopis. Pro jakéhokoli zaměstnavatele v budoucnu bude vždy daleko lépe působit životopis, kde v daném roce je nějaký záznam než, je-li tam prázdno. Vypovídá to pak negativně o Vaší flexibilitě, akceschopnosti nebo i ochotě pracovat. Vždy působí na zaměstnavatele lépe uchazeč, který i v nepříznivé situaci vzal méně výhodný úvazek, než uchazeč, který se spokojil s podporou v nezaměstnanosti. Kromě základních pracovních návyků navíc zpravidla na brigádě nebo práci na dobu určitou můžete získat i zajímavé zkušenosti, které alespoň v malém množství jsou uplatnitelné i v budoucím zaměstnání.